Електрогазозварник
Загальна характеристика професії «Електрогазозварник»
Сучасний світ повністю тримається на металі. Без нього не можна побудувати високі будівлі, машини, кораблі. Метал застосовується повсюдно: в побуті, в промисловості, в будівництві. Тому, фахівець з металу, що сполучає металеві деталі в складні конструкції за допомогою електричного зварювання, буде потрібний завжди. Зварювальник - професія відповідальна, майже віртуозна, від якості роботи якого залежить багато що - довговічність і стійкість будівельних конструкцій, робота і термін служби різної техніки.
Історія професії
Часом виникнення професії зварювальник можна вважати 1802 рік, коли В. Петров відкрив ефект електричної дуги, при виникненні якої між двома вугільними електродами, створюється висока температура. Ця температура настільки висока, що дозволяє розплавляти метали. З моменту цього відкриття і до його промислового застосування пройшов чималий період часу. Але через десятиліття, метод з'єднання металів способом електричної дуги виробив революцію в різних галузях промисловості, будівництві і став масовою технологією з'єднання матеріалів.
Електрогазозварник з’єднує (зварює) елементи металоконструкцій, трубопроводи, деталі машин і механізмів за допомогою зварювального апарату. Збирає заготовки (вузли) конструкцій, здійснює їхнє транспортування в межах робочого місця, налагоджує зварювальне устаткування, встановлює необхідний режим зварки, здійснює зоровий контроль швів. Запобігає виникненню напруги і деформацій у виробі. Основним знаряддям роботи електрозварника ручної зварки є електрод. Для зварювання тонкого металу, кольорових металів, їхніх сплавів і чавуну використовується газовий пальник, в якому відбувається змішування горючого газу з киснем і утворення полум’я. Газозварник, окрім зварювання, виконує роботи з нарізання деталей різної довжини і за різними контурами, здійснює наплавлення, паяння і підігрівання металу.
Професійно важливі якості:
Професія ставить підвищені вимоги до фізичної сили і витривалості спеціаліста, його гостроти зору і сприйняття кольорів, гнучкості і рухливості рук, ніг і усього тіла, вестибулярного апарата. Електрогазозварник повинен уміти тривалий час сконцентровувати увагу, володіти хорошою зорово-моторною координацією, розвиненою просторовою уявою і технічним мисленням, бути акуратним і урівноваженим
Професійні знання і уміння:
Електрогазозварник повинен мати хорошу підготовку у сфері хімії та фізики (розділи електрика, електротехніка), математики, металознавства.
Електрогазозварник повинен знати: фізичні і хімічні властивості чорних і кольорових металів, способи їх з’єднання залежно від розмірів деталей; конструкцію, принципи і режими роботи зварювальних апаратів; властивості електродів і способи їхнього підбору для різних марок зварюваних металів; правила підготовки деталей і вузлів для зварювання; причини виникнення внутрішніх напруг і деформацій у зварюваних виробах; технічні вимоги до якості зварних з’єднань, заходи запобігання браку і шляхи його усунення.
Електрогазозварник повинен уміти: правильно вибирати потрібний режим зварювання; виконувати зварювання різними способами, у різних просторових положеннях; зварювати деталі різних конфігурацій і розмірів; заварювати раковини та інші дефекти у вузлах; виконувати наплавлення зношених деталей; здійснювати контроль режимів зварювання; виробляти приймання зварних з’єднань.
Перспективи
Професія престижна і має високу затребуваність на ринку праці, як в державному секторі економіки, так і в приватному секторі. Молодим фахівцям, що тільки що закінчили заклади професійної (професійно-технічної) освіти, роботу довго шукати не доведеться - вона знаходить їх сама. Зварювальників без досвіду охоче приймають в житлово-комунальні господарства, в приватні організації сфери обслуговування. З набуттям досвіду, їм доручаються відповідальніші справи і роботи в промисловості, на будівництвах. Відповідно, збільшується зарплата.
Будь лідером у своїй професії!